کد خبر: ۳۱۲۷۴۴
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۹۵ - ۰۷:۰۹ 17 October 2016

جامانده در آسمان بصره | سرلشکر خلبان شهید محمد میر

شهید سرلشکر خلبان محمد میر

نام پدر: مزار
تاریخ تولد:۱۳۳۰
محل تولد: روستای شهرک از توابع زابل
میزان تحصیلات : لیسانس
شغل: نظامی (افسر)
تاریخ شهادت : ۱۳۵۹

محل شهادت: آسمان بصره و آبادان

تصاویر:

 
جامانده در آسمان بصره | سرلشکر خلبان شهید محمد میر
 
جامانده در آسمان بصره | سرلشکر خلبان شهید محمد میر
 
جامانده در آسمان بصره | سرلشکر خلبان شهید محمد میر

شهادت سرلشکر شهید خلبان محمد میر در آسمان

جامانده در آسمان بصره | سرلشکر خلبان شهید محمد میر

زندگینامه سرلشکرشهیدخلبان محمد میر:

ایشان در خانواده ی کشاورز و متدین دیده به جهان گشود در اوایل کودکی پدرش را از دست داد تحصیلات خویش را با سختی بسیار به پایان رسانید سپس در سال۱۳۴۹در دانشکده ی افسری خلبانی نیروی هوایی ارتش پذیرفته شد در سال۱۳۵۰جهت فراگیری علوم و فنون خلبانی به کشور آمریکا اعزام ودر سال۱۳۵۲ به عنوان اولین خلبان (استان سیستان و بلوچستان )موفق به گذراندن دورهای خلبانی هواپیماهای شکاری اف-۴گردیداو در پایگاهای شکاری هوایی تهران ، شیراز، همدان ،بندرعباس خدمت کرده است ودر پایگاه هوایی بندر عباس عهده دار سمت های زیر بوده است
۱-فرماندهی مهندسی و تحصیلات کل پایگاه ۲- مسئول عقید تی سیاسی پایگاه ۳- عضو ارشد انجمن اسلامی پایگاه ۴-عضو ارشد جهاد پایگاه ۵- مسئول عملیات – فرماندهی و هماهنگ کننده عملیاتهای هوایی جبهه

او در یکی از پروازهای برون مرزی در سال۱۳۵۹ پس از انجام عملیات مورد نظر هنگام مراجعت در آسمان بصره به آبادان هواپیمایشان مورد اثابت موشک دشمن قرار گرفت

او در سال ۱۳۴۹ در دانشکده افسری خلبانی نیروی ارتش پذیرفته شد. در سال ۱۳۵۰ جهت فراگیری علوم و فنون خلبانی به کشور آمریکا اعزام و در سال ۱۳۵۲ به عنوان اولین خلبان بمب‌افکن (اف ـ۴) استان سیستان‌وبلوچستان به وطنش بازگشت. او در پایگاههای شکاری تهران، شیراز، همدان، بندرعباس مشغول خدمت گردید. با آغاز جنگ تحمیلی خود را موظف به دفاع از آسمان ایران اسلامی نمود و داوطلبانه در عملیات‌های متعدد برون مرزی با رشادت و شجاعت بارها به مواضع نیروهای عراقی حمله کرد و سرانجام این عقاب تیزپرواز پس از چندین بار پرواز به‌خاک دشمن در ۲۵ مهرماه ۱۳۵۹ به هنگام مراجعت در آسمان بصره به آبادان مورد اصابت موشک دشمن قرار گرفت و به فیض شهادت نایل گردید.
یادش گرامی و راهش پر رهرو 

سرلشکر خلبان شهید محمد میر در وطن خویش ناشناخته است

امام جمعه شهرستان زابل عنوان کرد: متاسفانه سرلشکر خلبان شهید محمد میر در وطن خود ناشناخته است که در این راستا فرمانده ارتش همایشی به یاد این شهید برگزار کند.
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا: حجه الاسلام و المسلمین علی اکبر کیخا به خبرنگار ما گفت: متاسفانه سرلشکر خلبان شهید محمد میر در وطن خود ناشناخته است که در این راستا فرمانده ارتش باید همایشی به یاد این شهید برگزار و حتی برخی اماکن را به نام وی نامگذاری کنند.

وی با اشاره به، باید از همرزمان و همکاران شهید پرسید چرا وی گمنام و غریب مانده است افزود: مردم انتظار دارند که شهید حداقل در وطن خویش غریب و ناشناخته نباشد.

وی با عنوان، با برگزاری همایش ها و جلسات مختص و به نام وی، می توان شهید میر را به همگان شناساند ادامه داد: در جلسات و همایش هایی که به نام سایر شهدا نیز گرفته می شود

به گوشه هایی از شخصیت شهید میر و مراحل زندگی وی پرداخته شود.

امام جمعه شهرستان زابل گفت: با معرفی شهدایی همچون سرلشکر میر، از طرفی استعدادهای بالقوه مبدل به بالفعل می شود و از طرف دیگر، طبق وظیفه شرعی و عقلی خویش یاد کسانی که مایه امنیت، عزت، شرف، استقلال و پیشرفت مملکت اسلامی شده اند گرامی داشته می شود.

وی با بیان، ایجاد کتابچه و همچنین نامگذاری اماکن به نام شهید میر در شناساندن وی تاثیر به سزایی دارد افزود: با نامگذاری اماکن به اسم شخصیت ها، علما، دانشمندان وشهدا به دلیل در دید قرار گرفتن، شخصیت آنان فراموش نمی شود.

عقاب تیز پرواز سیستان ( سرلشکر خلبان شهید محمد میر )

کلیپی از شهید سرلشکر خلبان محمد میر ، شهیدی که رشادت هایی مثال زدنی در دوران دفاع مقدس از خود برجای گذاشت و آسمانی شد.

 

 

 
 
 
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۷
خدایش رحمت کند امید است بتوانیم حرمت خون پاکشان را نگه داریم .
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار