مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی خبرداد
تبدیل متانول به پروپیلن و الفین (MTO) یکی از تکنولوژی‌های مدرن جهانی است که با حذف خوراک اتان، سهم عمده‌ای در کاهش هزینه‌های تامین این خوراک دارد و متانول که محصول بالادستی متان است را مستقیما به الفین‌ها تبدیل می‌کند.
کد خبر: ۵۴۱۱۱۹
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۳۹۶ - ۰۷:۳۴ 20 December 2017
یکی از تکنولوژی‌های مدرن جهان برای اولین بار در چابهار/ MTO در سومین قطب پتروشیمی ایران

 به گزارش تابناک سیستان و بلوچستان مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: مجوز ساخت طرح‌های تبدیل متانول به پروپیلن و الفین‌ها در برخی شهرها از جمله چابهار صادر شده است.

 فرناز علوی با اعلام این خبر اظهار کرد: فعالیت اجرایی طرح‌های پتروشیمی دارای مجوز همگام با آماده سازی زیرساخت‌های مورد نیاز در مناطق مورد نظر آغاز شده است.

وی افزود: اغلب طرح‌های تایید شده برپایه واحد متانول ۱۶۵۰ هزار تنی و تعدادی نیز با توجه به زنجیره‌های تکمیلی خود، برپایه متانول ۱۸۵۰ هزار تنی و یک میلیون تنی طراحی شده اند؛ که متانول تولیدی در آنها به طور کامل در فرآیند استفاده شده و به الفین تبدیل می‌شود.

مدیر برنامه ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به این که حمایت از ساخت داخل به صورت کلان در سیاست‌های راهبردی توسعه کشور در همه صنایع در نظر گرفته شده است، گفت: شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز به استفاده از تولیدات داخلی برای تامین تجهیزات طرح‌ها تاکید دارد.

علوی ادامه داد: خوشبختانه یکی از دستاوردهای دوران تحریم، حرکت همگام پژوهشگران و محققان با شرکت‌های تولید کننده برای رفع موانع تولید مواد مورد نیاز مانند تأمین کاتالیست‌هایی که دسترسی به آنها محدود شده بود یا مواد شیمیایی کمیاب بوده است.

وی با بیان این که همکاران در شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی با توفیق در تولید مواد شیمیایی مرتبط از توقف تولید واحد‌های پتروشیمی جلوگیری کردند، تصریح کرد: مسیر پژوهش و فناوری در تمام دنیا مسیری پرهزینه و طولانی است و شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی توانسته با موفقیت اقدامات بزرگی را در زمینه تولید کاتالیست و تجاری سازی فرآیندهای نوین و پشتیبانی از فرآیندهای موجود انجام دهد.

علوی افزود: حمایت شرکت ملی صنایع پتروشیمی از راهبرد تکمیل زنجیره ارزش و تولید محصولات میانی صنعت پتروشیمی، منجر به حرکت محققان به سمت تولید مواد شیمیایی و کاتالیست‌ها شده و خوشبختانه برنامه پژوهش با مسیر تولید و توسعه آتی صنعت همسو است و شرکت‌ها از نتیجه فعالیت پژوهشگران منتفع می شوند.

وی با بیان این که شرکت ملی صنایع پتروشیمی گزارش آخرین دستاوردهای شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی را در اختیار فعالان صنعت پتروشیمی قرار می‌دهد، گفت: شرکت ملی صنایع پتروشیمی فعالان این صنعت را تشویق می‌کند تا از ظرفیت‌های موجود استفاده کنند که هم سبب کاهش هزینه‌ها و هم دسترسی مداوم به تجهیزات و مواد شیمیایی می گردد.

گفتنی است عمده محصولات پتروشیمی‌های با خوراک گاز بر پایه دو خوراک متان و اتان است که خوراک متان محصولاتی چون متانول، اوره و آمونیاک را تولید می‌کند و از خوراک اتان محصولاتی چون پلی پروپیلن و پلی اتیلن که مبنای محصولاتی هستند که به آنها پلاستیک اطلاق می‌شود، تهیه و تولید می‌شوند.

در تکنولوژی MTO، مستقیما و بدون نیاز به خوراک اتان، محصولات پلاستیکی از خوراک متان طی مراحل تولید متانول و الفین تولید می شود.

قابل ذکر است این تکنولوژی تا کنون در ایران نبوده و قرار است شهرک پتروشیمی مکران یکی از پیشتازان ورود این دانش فنی به ایران باشد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار