کد خبر: ۵۵۱۸۰۱
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۹ 14 January 2018

معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه با بیان اینکه به هیچ وجه آژانس درخواست بازرسی از مراکز نظامی ما را نداده است و اگر نیز چنین درخواستی کند ما اجازه نمی دهیم، گفت: به وظایف خود در چارچوب پروتکل الحاقی آشنا هستیم و اجازه نمی دهیم آژانس پایش را از مسئولیتش فراتر بگذارد.

به گزارش میزان، سیدعباس عراقچی معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه، امشب با حضور در برنامه نگاه یک شبکه اول سیما به موضوع برجام و اقدام اخیر رئیس‌جمهور آمریکا در تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران به موازات اعمال تحریم‌های غیرهسته‌ای جدید علیه کشورمان پرداخت.

محورهای مهم اظهارات عراقچی در برنامه نگاه یک به شرح ذیل است:

برجام بخشی از قطعنامه شورای امنیت است و پاره کردن برجام یعنی پاره کردن قطعنامه شورای امنیت.
بیشتر از یکسال است که با تلاش گسترده ترامپ برای از بین بردن برجام یا ایجاد تغییرات در آن مواجه هستیم.
در اکتبر گذشته ترامپ موضوع برجام را به کنگره احاله داد و کنگره دو ماه تلاش کرد تحریم ها را برگرداند اما نتوانست.
تهدیدات شب گذشته ترامپ چیزی جدیدی نبود؛ در همان اکتبر گذشته هم ترامپ تهدید کرده بود اگر در طول دوماه فرصت کنگره در مفاد برجام تغییر ایجاد نشود به این توافق خاتمه می دهد، اما دیشب مجددا تعلیق تحریم ها را تمدید کرد.
هیچکدام از متحدان آمریکا چه در اروپا و چه در شرق اسیا، واشنگتن را حتی در موضوع تغییر برجام هم همراهی نکردند.
برجام از یک استحکام درونی برحوردار است که از بین بردن ان به سادگی میسر نیست.
در اسفند 93 که هنوز برجام منعقد نشده بود، 47 سناتور آمریکایی به رهبران ایران نامه نوشتند و در آن نامه توصیه کردند که به رئیس جمهور امریکا اعتماد نکرده و مذاکره نکنند چراکه رئیس جمهور بعدی آمریکا می تواند با یک چرخش قلم یا عدم امضای دستورالعمل اجرایی، تحریم ها را بازگرداند؛ اما چرا اینگونه نشد، چون که برجام بخشی از قطعنامه 2231 سازمان ملل است بدین معنا که پاره کردن برجام به معنای پاره کردن قطعنامه شورای امنیت است.
جلسه ای که آمریکا در شورای امنیت برای محکومیت ایران برقرار کرده بود، به جلسه حمایت از ایران و برجام تبدیل شد.
بزرگترین اشتباه این است که فکر کنیم اروپایی ها به خاطر منافع اقتصادی از برجام حمایت می کنند؛ حجم مراودات 28 کشور اروپایی با ایران به 20 میلیادر دلار هم نمی رسد در حالی که حجم مراودات تجاری میان اروپا و آمریکا بالای 600 میلیارد دلار در سال است.
دلیل حمایت قاطع اروپا از برجام حفظ اعتبار غرب است.
در جلسه ای که در نیویورک برگزار شد یکی از وزرای خارجه اروپایی به تیلرسون گفت حمایت از برجام حمایت از اعتبار غرب است و اگر برجام را زیر پا بگذارید دیگر کسی در دنیا با ما غربی ها مذاکره نخواهد کرد.
اهمیت برجام برای اتحادیه اروپا یک اهمیت امنیتی است.
اروپایی ها معتقدند اگر برجام را از دست دهند امنیت در خاورمیانه بدتر از وضع موجود خواهد بود.
از ابتدای سال جاری 40 میلیارد دلار فروش نفت داشتیم و همه مبالغ آن به حساب های بانک مرکزی برگشته است.
در حوزه بانکی وضع عادی را نداریم که دلایل هسته ای ندارد.
فضایی که امریکایی ها درست کردند برای سرمایه گذاری دراز مدت شرکت های خارجی منفی و مخرب بوده است.
توخالی بودن تهدیدات ترامپ برای جامعه بین المللی روشن شده است.
از اروپایی انتظار داریم که فضای نگران کننده ایجاد شده از جانب آمریکا را با ارائه تسهیلات به شرکت هایشان جهت مراوده اقتصادی با ایران از بین ببرند.
در جلسات کمیسیون مشترک برجام موارد تخلفات آمریکا از مفاد برجام را به صورت مستند اعلام کردیم و در همین رابطه اقای ظریف 11 نامه به خانم موگرینی نوشت.
با اروپایی ها در مورد توانمندی نظامی خود اختلاف نظر داریم.
ما موفق شدیم برجام را از هر موضوع دیگری جدا کنیم.
توان موشکی ما و توانمندی دفاعی ما قابل مذاکره و مصالحه نیست.
از روز اول که برجام را شروع کردیم آمریکایی به دنبال این بودند که موضوع موشکی را به موضوع هسته ای گره بزنند که ما ایستادیم به همین سبب زمانی که ما تست موشکی انجام می دهیم نمی توانند مدعی نقض برجام شند.
اینکه ترامپ تحریم های جدیدی را علیه ایران وضع کرده از سر استیصال و برای جبران ناکامی های ترامپ است که از یک و سال و نیم حیثیت خود را برای از بین بردن برجام گذاشته است.
اینکه آمریکا رئیس یک قوه در ایران را در فهرست تحریم قرار داده یک امر بی سابقه و خلاف رفتاری های پذیرفته شده بین المللی است.
هیچوقت دنبال سلاح هسته ای نبودیم و نیستیم.
دولت قبلی آمریکا هم در نقض تهدات برجامی خود، دست کمی از دولت فعلی نداشت.
ایران در منطقه در اوج اقتدار به سر می برد.
مقامات فعلی آمریکا دولت قبلی این کشور را مورد انتقاد قرار می دهند که ما ایران را در گوشه رینگ گیر انداخته بودیم اما ایران با برجام از آن خارج شد.
آنها می گویند ایران امروز اقتدار پیدا کرده است. پول های بلوکه شده اش آزاد شده است؛ موشکی های خود را علیه اهداف تروریستی استفاده می کند؛ نفت خود را می فروشد؛ با دنیا کار می کند و برای ایران خطوط اعتباری تامین می کنند.
وقتی در کشور آشوب شد آنها خیلی ذوق زده شدند و نمی دانستند که این امر موضوعی است که در چهارچوب مردمسالاری حل و فصل می شود.
همه پول هایی که در اثر تحریم های هسته ای بلوکه شده بود آزاد شده است.
در هیچ جایی نیست که پولی از ما به صور فریزشده وجود داشته باشد.
در حال حاضر پول های ما به حساب های بانک مرکزی واریز می شود و دیگر ضرابی و «ب. ز»ای در کار نیست و بدون واسطه پول نفت خود را دریافت می کنیم.
FATF موانعی را ایجاد کرده است که امیدوارم رفع شود و اقتصاد ما مسیر طبیعی خودر ا پیدا کرده است.
برجام برای ما بلااثر نمی شود و در بسیاری از حوزه ها برجام کار خود را انجام می دهد.
آمریکایی در تلاش هستند قانون داخلی خود درباره برجام - موسوم به «اینارا» - را تغییر دهند تا در ضمن آن به شعارهای ترامپ نیز بپردازند و در عین حال از نقض برجام جلوگیری کنند که کار پیچیده ای است و هنوز پس از سه ماه در رابطه با آن به جمع بندی نرسیده اند.
آنچه مسلم است اینکه برجام به هیچ وجه نه الان و نه در آینده قابل مذاکره مجدد نیست. ما برجام را باز نخواهیم کرد و درباره هیچکدام از مفاد آن مذاکره مجدد نخواهیم داشت.
مجوز فروش بوئینگ و ایرباس معتبر است و طبق جدول زمانبندی از سال 2018 تحویل هواپیماها باید صورت گیرد.
اگر چنانچه شب گذشته ترامپ تعلیق تحریم ها را تمدید نمی کرد به منزله خارج شدن از برجام و عدم اجرای فاحش تعهدات بود که در این صورت موضوع ارجاع به ماده 36 برجام در حاوی سازو کار حل اختلاف پیش می آمد.
وقتی آمریکا فردی را در فهرست تحریم ها قرار می دهد دو موضوع ایجاد می شود؛ نخست آنکه آن فرد نمی تواند ویزای ورود به آمریکا را دریافت کند و دوم آنکه اموال آن فرد در آمریکا بلوکه خواهد شد. حضرت آیت الله آملی لاریجانی که اخیرا توسط ترامپ در فهرست تحریمی آمریکا قرار گرفته اند نه قصدی برای سفر به آمریکا دارند و نه دارای اموالی در آنجا هستند همچنین سرداران سپاه پاسداران از جمله سردا سلیمانی نیز که پیشتر در فهرست تحریم ها قرار گرفته بودند این چنین بودند.
خیلی ها می گویند تحریم های ایران علیه افراد آمریکایی بلااثر است. خب خیلی از تحریم های آمریکا هم علیه ما اثر عملیاتی ندارد.
تشخیص این موضوع که کجا باید مورد بازرسی قرار گیرد با آژانس بین المللی انرژی اتمی است و اینگونه نیست که آمریکا بگوید تشخیص می دهیم که از مراکز نظامی بازدید صور گیرد.
به هیچ وجه آژانس درخواست بازرسی از مراکز نظامی ما را نداده است و اگر نیز چنین درخواستی کند ما اجازه نمی دهیم.
به وظایف خود در چارچوب پروتکل الحاقی آشنا هستیم و اجازه نمی دهیم آژانس پایش را از مسئولیتش فراتر بگذارد.
آمریکایی ها از بند غروب آفتاب برجام که منظورشان پایان دوران محدودیت ها است سواستفاده می کنند. تعهد ایران برای نرفتن به سمت سلاح هسته ای یک تعهد دائمی است و بر اساس فتوای مقام معظم رهبری و دکترین دفاعی ماست.
محدودیت هایی که در برجام پیرامون فعالیت هسته ای ما وجود دارد محدودیت های زمان دار است که به منظور اعتماد سازی ایجاد شده است و وقتی این محدودیت ها تمام شود ما یک عضو معمولی NPT خواهیم بود و برنامه غنی سازی خود را به سمت صنعتی شدن ادامه خواهیم داد.
از اول بهم ماه ساختار جدیدی در وزارت خارجه ایجاد خواهد شد که در این ساختار جدید یک معاونت اقتصادی وجود خواهدداشت.
ماموریت معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه بر اساس سیاست ها و آرمان های اقتصاد مقاومتی تعریف شده است.
از سفارتخانه های خود خواهیم خواست که در حوزه هایی چون صادرات غیر نفتی، انتقال تکنولوژی و انتقال سرمایه فعالیت بیشتری داشته باشند.
معاون اقتصادی وزارت امور خارجه تقریبا مشخص شده است که در همان ابتدای بهمن ماه اعلام خواهد شد.
:small_blئئئ
small_blue_dia

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار