کد خبر: ۵۵۲۱۱۴
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۵ 14 January 2018

«نیتین گادکاری» وزیر حمل و نقل، بزرگراه ها وکشتیرانی هند روز چهارشنبه در دهلی نو پروژه چابهار را مهمترین طرح اقتصادی در دست اجرای این کشور با ایران دانست.

به گزارش ایرنا، گادکاری در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ایرنا گفت: از نظر لجستیکی پروژه چابهار بسیار مهم است و می تواند برای ایران و هند یک طرح برد-برد در نظر گرفته شود. هند از این پروژه حمایت می کند و آن را تکمیل خواهد کرد.
وی که در حاشیه یک نشست تجاری میان ایران و هند با حضور «عباس آخوندی» وزیر راه و شهرسازی ایران با ایرنا گفت وگو می کرد، افزود: من معتقدم که پروژه بندر چابهار هم برای سرمایه گذاری و هم برای تجارت برای فعالان اقتصادی هر دو کشور بسیار مفید است.
وزیر حمل و نقل، بزرگراهها و کشتیرانی هند همچنین در ارتباط با موضوع سرمایه گذاری، بازاریابی و تجارت از طریق بندر چابهار گفت: سمینار امروز فرصتی برای سرمایه گذاران هند و ایران فراهم کرد تا زمینه های مناسب برای سرمایه گذاری را پیدا کنند. این سمینار همچنین به گسترش تجارت میان دو کشور کمک خواهد کرد.
وی تاکید کرد که دولت هند به گسترش روابط با ایران بسیار علاقه مند است و تلاش می کند سرمایه گذاران هند را برای ورود به ایران به ویژه برای سرمایه گذاری در بندر چابهار تشویق کند.
وی گفت، دولت هند از سرمایه گذاری تجار ایران در این کشور نیز استقبال می کند.
گادکاری گفت: سعی خواهیم کرد تا مسائل موجود را به سرعت حل کرده و روابط دو جانبه را گسترش دهیم.
وی با اشاره به اینکه روابط ایران و هند در آینده نزدیک بیش از پیش گسترش خواهد یافت، اظهار داشت: پروژه های زیربنایی زیادی میان ایران و هند وجود دارد و ما به دنبال پروژه های بیشتری در ایران هستیم.
بر اساس توافق امضا شده میان ایران و هند در ماه مه سال گذشته، هند با سرمایه گذاری 85 میلیون دلاری کنترل دو لنگر گاه در فاز اول بندر چابهار را به عهده دارد.
چابهار به عنوان منطقه راهبردی و با موقعیت عالی جغرافیایی از ظرفیت های سرمایه گذاری، تجاری، اقتصادی، ترانزیتی، گردشگری و صنعتی بالایی برخوردار است.
این بندر پس از بهره برداری، قابلیت هرگونه عملیات بندری در حوزه های ترمینال کانتینری را برخوردار خواهد بود و علاوه بر ظرفیت سالانه تخلیه و بارگیری هشت ونیم میلیون تن با آماده شدن پسکرانه آن تا 15 میلیون تن ظرفیت ایجاد خواهد شد.
بندر چابهار با برخورداری از مزایا و ظرفیت های بالقوه در مسیر توسعه ترانزیتی قرار دارد و این بندر اقیانوسی به عنوان پل دسترسی به کشورهای آسیای میانه و مستقل مشترک المنافع مورد توجه ترانزیتی و ترانشیپی کشورهای منطقه قرار دارد.
جذب سرمایه گذاری های داخلی و خارجی در سیستان و بلوچستان از اولویت های دولت است و به همین دلیل ترانزیت محموله 100 هزار تنی کالاهای هند از طریق بندر چابهار به افغانستان در همین راستاست.
توافقنامه چابهار یکی از نمودهای عینی فصل جدید روابط ایران و هند بر محور توسعه است.
در حال حاضر هند از راه تجاری موجود در این بندر برای حمل و انتقال بیش از 1.1 میلیون تن گندم به افغانستان استفاده می کند. اولین محموله 15 هزار تنی گندم هند در یازده نوامبر امسال (نهم آبان ماه) از بندر کاندلا و از طریق بندر چابهار به زرنج در افغانستان ارسال شد.
این بندر می تواند زمینه دسترسی هند به افغانستان و آسیای میانه بدون نیاز به عبور از پاکستان را برای هند فراهم کند.
عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی کشورمان، روز چهارشنبه برای بررسی راههای گسترش همکاری های دو کشور در حوزه حمل و نقل و همچنین ارتقای تلاش های موجود به منظور بازاریابی برای بندر چابهار، وارد دهلی نو شد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار