کد خبر: ۵۵۵۵۰۴
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۲۳:۵۸ 21 January 2018

عظیم کوهستانی*|شهرک پتروشیمی مکران که شامل طرح های بالادستی و میان‌دستی و پایین‌دستی صنعت پتروشیمی است، در زمینی به وسعت بیش از 1200 هکتار و در سه فاز در منطقه آزاد چابهار در حال ساخت است.

بهره‌گیری از طراحی‌های مدرن و تکنولوژی‌های روز دنیا به واسطه برداشته‌شدن تحریم‌ها، ارائه طرح‌های Zero flering در جهت کاهش آلاینده‌های هوا و نیز ایجاد پارک اکو، همچنین استفاده از پساب تولیدی صنایع مستقر در شهرک برای آبیاری فضای سبز واقع‌شده در شهرک و ایجاد فضای سبز با ظرفیت بیش از 100هزار اصله نهال از نکات برجسته زیست‌محیطی این شهرک است. در حقیقت گواه ادعای فعالیت‌های محیط زیستی شهرک پتروشیمی مکران را می‌توان در صحبت‌های چندی پیش رئیس اداره محیط زیست شهرستان چابهار در همایش روز بین‌المللی تالاب‌ها دید که با توجه به فعالیت‌های دوستدار محیط زیست پتروشیمی مکران ضمن تقدیر از شهرک پتروشیمی مکران بیان داشته بود پتروشیمی یکی از حامیان محیط زیست و ارکان توسعه سواحل مکران در منطقه است.

اخیرا نیز در سفر معاون رئیس‌جمهور و رئیس وقت سازمان حفاظت محیط زیست ایشان پس از بازدید از سایت در حال احداث پتروشیمی چابهار، ضمن حمایت از فعالیت‌های زیست محیطی این شهرک، بر استمرار این فعالیت‌ها و تعامل با سازمان حفاظت محیط زیست تاکید داشتند و ابراز امیدواری کردند که ضمن الگوسازی فعالیت‌های دوستدار محیط زیست پتروشیمی مکران برای سایر صنایع در حال ساخت و توسعه در چابهار، شاهد معضلات زیست محیطی ایجاد شده در عسلویه و ماهشهر نباشیم.

در همین بازدید استاندار سیستان و بلوچستان بیان نمود که ارزیابی‌های زیست محیطی در ساخت قطب سوم پتروشیمی کشور در سواحل مکران لحاظ شده است و پتروشیمی مکران، می‌تواند پایه برون‌رفت استان از برخی نگرانی‌ها باشد.

وی با توجه به اهداف توسعه پایدار محیط زیستی و اقتصادی اجتماعی در منطقه، افق‌های روشنی را برای آینده منطقه و سواحل مکران نوید داد.

همچنین حمایت های مکرر روسای طوایف، مسئولین محلی، علمای محترم شیعه و اهل تسنن استان، به علاوه سیاست‌های کلان دولت در توسعه و آبادانی سواحل مکران و در راس آنها تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری در توسعه و آبادانی سواحل مکران دلگرمی دست‌اندرکاران ساخت هاب سوم پتروشیمی می باشد و امید است با راه‌اندازی کامل شهرک که فرصت‌های مستقیم و غیرمستقیم چشمگیری ایجاد خواهد نمود، شاهد برون‌رفت استان از معضلات ناشی از بیکاری و خشکسالی باشیم و این اقدام برگ زرین دیگری باشد بر کتاب افتخارات جمهوری اسلامی ایران.

*مدیر HSEQ سومین قطب پتروشیمی ایران 

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار