کد خبر: ۶۲۵۱۶۹
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۹۷ - ۰۷:۱۲ 07 July 2018

منطقه حفاظت شده گاندو در حوزه باهوکلات شهرستان چابهار با گستره ای معادل 465 هزار هکتار تنها با 2 محیط بان کار حفاظت، نگهبانی و گشت زنی آن انجام می شود.

به گزارش ایرنا، 2 محیط بان فعلی هر کدام بیش از 233 هزار هکتار را حفاظت می کنند و این امر مسلما کافی نخواهد بود و باید فکری اساسی برای جذب نیروی بومی شود.
2 پاسگاه محیط بانی با 2 نفر نیروی مستقر کار حفاظت را انجام می دهند که در مقایسه با وسعت بالای آن رقم بسیار ناچیزی است.
براساس اعلام اداره حفاظت محیط زیست شهرستان چابهار حدود 400 تا 500 عدد تمساح پوزه کوتاه در زیستگاه حفاظت شده «گاندو» باهوکلات چابهار زیست می کنند.
زیستگاه حفاظت شده تمساح پوزه کوتاه در باهوکلات و درگس با گستره 465 هزار و 181 هکتار در محدوده شهرستانهای چابهار و سرباز در سال 1349 به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام شده است.
این منطقه علاوه بر تمساح، محل زیست گونه های جانوری دیگری نیز است اما به سبب اهمیت گونه منحصر بفرد تمساح پوزه کوتاه ایرانی که در اصطلاح محلی به آن «گاندو» گفته می شود در سال 1361 به عنوان «منطقه حفاظت شده گاندو» تعیین و نامگذاری شده است.
براساس بررسی ها، 192 گونه پرنده متعلق به 52 خانواده، 28 گونه پستاندار، 71 گونه خزنده و 150 گونه گیاهی در محدوده منطقه حفاظت شده گاندو باهوکلات چابهار زیست می کنند.
این منطقه حفاظت شده دارای اقلیم خشک و گرم است و گونه های مهم گیاهی نظیر جنگل های حرا، چش و میوه های گرمسیری موز و انبه به صورت دست کاشت و از گونه های مهم جانوری گاندو، خرس سیاه، کاراکال، جبیر، سنجاب بلوچی و لاکپشت های سبز زیست می کنند.
سیمای منطقه حفاظت ‌شده گاندو در یک طبقه ‌بندی کلی دربرگیرنده رودخانه‌ ها، آبگیرهای محل زیست تمساح تالابی، اراضی ساحلی مجاور دریای عمان، رویشگاه جنگلهای حرا و زیستگاه زادآوری بسیاری از پرندگان، کوهها و ارتفاعات واقع در شمال، شمال شرق و شرق منطقه و همچنین اراضی پست مرکز و جنوب منطقه (دشت باهوکلات) است.
باهوکلات منطقه ای است هموار با دامنه ارتفاعی 0 تا 900 متر ، نواحی مرتفع با وسعتی اندک در شمال قرار گرفته و از جنوب به خور گواتر و حور باهو و هم مرز با کشور پاکستان متصل است.
باهوکلات جاذبه های اکوتوریستی زیادی دارد و وجود دیواره های بلند در سواحل دریای عمان، جنگل های حرا، چش و کهیر، تمساح پوزه کوتاه ایرانی و آب و هوای مطبوع در زمستان، معماری خاص منطقه و وجود میوه های گرمسیری مثل انبه، موز و عبور جاده ارتباطی چابهار- ایرانشهر در کنار رودخانه سرباز از جذابیت های اکوتوریستی این منطقه است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست چابهار به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: زیستگاه تمساح پوزه کوتاه تالابی یا گاندو در ایران فقط در جنوب سیستان وبلوچستان و در محدوده رودخانه های سرباز، باهوکلات چابهار و کاجو قصرقند است.
اشرفعلی حسینی افزود: این گونه جانوری ارزش ملی و بین المللی دارد و باید براساس تکنولوژی های روز دنیا حفاظت از گونه و رسیدگی به مشکلات زیستگاه آن و کار تکثیر انجام شود.
وی بیان کرد: با معرفی تمساح یا گاندو از طریق ساخت مستندهای تلویزیونی و کار تبلیغات رسانه ای گردشگران زیادی از سراسر کشور و جهان جذب این منطقه شوند.
وی با بیان اینکه سرانه کار حفاظت از گونه های جانوری در دنیا براساس هر پنج هزار هکتار مناطق حفاظت شده یک نفر است، خاطرنشان کرد: حداقل براساس چارت مصوب در 2 پاسگاه محیط بانی باهوکلات 12 نفر نیروی بومی و آشنا به منطقه استخدام تا بخشی از مشکلات و سختی کار جبران شود.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان چابهار با بیان اینکه از مجموع 17 گونه دوزیست ایران چهار گونه در باهوکلات زیست می کنند، خاطرنشان کرد: علاوه بر این‌ ها منطقه حفاظت‌ شده گاندو با دارا بودن رودخانه ‌های مهمی چون سرباز و باهوکلات، دارای 12 گونه ماهی از پنج خانواده و 10 راسته در آبهای داخلی است.
حسینی تصریح کرد: از 160 گونه پستاندار موجود در ایران 28 گونه متعلق به 6 راسته و پنج خانواده در منطقه حفاظت شده گاندو زیست می کنند.
وی گفت: از مجموع 209 گونه خزندگان شناسایی شده در ایران 71 گونه متعلق به 42 جنس و 13 خانواده در محدوده منطقه حفاظت شده گاندو شناسایی شده است.

معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه چابهار نیز توجه به مسائل زیست محیطی، استخدام نیروی انسانی بومی و آشنا با مناطق، رعایت مسائل زیست محیطی از سوی کارخانجات وکارگاهها را خواستار شد.
غلامرضا مجیدی افزود: با توجه به استقرار صنایع بزرگ و کوچک، وجود سواحل دریایی و گستردگی منطقه حفاظت شده گاندو باید چارت تشکیلاتی و اداری حفاظت محیط زیست شهرستان چابهار متناسب با ماموریت و وظایف سنگین و حساس آن تعریف واجرایی شود.
وی بیان کرد: چابهار ظرفیت های فراوانی در زمینه شیلات وآبزیان، گونه های نادر جانوری در خشکی و دریا دارد که حفاظت و نگهداری از این گستره نیازمند نیروی انسانی است.
فرماندار چابهار خواستار اختصاص امکانات و تجهیزات زنده گیری تمساح، تامین خودرو و اختصاص اعتبارات لازم برای نگهداری، حفاظت و آموزش مردم محلی و روستاهای همجوار شد و افزود: انتظار می رود با همت مسئولان در آینده ای نزدیک بسیاری از مشکلات منطقه حفاظت شده تمساح (گاندو) این شهرستان مرتفع شود.
مجیدی حمایت بیشتر از تمساح پوزه کوتاه تالابی (گاندو) در حوزه جنوب استان سیستان وبلوچستان شامل سرباز، چابهار و قصرقند ضروری است.
آب و هوای مطلوب به ویژه در فصل پاییز و زمستان و وجود گونه های مختلف جانوری و گیاهی و رشد انواع میوه های گرمسیری و منحصر به فرد ایران، بخش دشتیاری چابهار و شهرستان سرباز را به مکانی بسیار مناسب برای سرمایه گذاری و گردشگری تبدیل کرده است که در صورت سرمایه گذاری دولتی و بخش خصوصی نه تنها زمینه ایجاد اشتغال فراهم می شود بلکه برگشت سریع اصل سرمایه و توسعه و پیشرفت منطقه را بدنبال دارد.
شهرستان چابهار براساس سرشماری آبان سال 1395 با جمعیت 283 هزار و 204 نفر و 48 هزار و 147 خانوار از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به شهر کنارک متصل است.
چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از سه شهر به نام های چابهار، پلان و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار