به گزارش رسانه‌ها، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا بعد از دیدار با نمایندگان دموکرات کنگره بر سر تعطیلی دولت فدرال آمریکا در جمع خبرنگاران صحبت کرد. 

ترامپ گفت‌وگو با قانونگذاران دموکرات را «بسیار سازنده» توصیف کرد و گفت: هر دو توافق داریم که می‌خواهیم به تعطیلی دولت پایان دهیم.

رئیس‌جمهور آمریکا گفت که احداث دیوار حائل در مرز مکزیک ۵.۶ میلیارد دلار هزینه دارد گفت: داریم درباره امنیت ملی صحبت می‌کنیم، مسئله بازی نیست.

ترامپ در کنفرانس خبری، در پاسخ به سوال یک خبرنگار تایید کرد که گفته حاضر است دولت را برای ماه‌ها یا یک سال تعطیل نگاه دارد. او در پاسخ به سوال یک خبرنگار که آیا این حرف را بر سر زبان آورده گفت: بله من گفتم. من این را گفتم. فکر نکنم این کار را بکنم، ولی برای آن آماده‌ام.

پس از خودداری سناتورهای دموکرات از پذیرش درخواست ترامپ برای تخصیص بودجه حدود ۶ میلیارد دلاری به پروژه ساخت دیوار در مرز آمریکا و مکزیک، دولت آمریکا از دو هفته پیش به دلیل نداشتن بودجه مصوب، وارد وضعیت موسوم به «تعطیل» شده است.

ترامپ گفت تا زمانی که مسئله مرزی حل نشود، دولت را باز نخواهد کرد. او گفت این مسئله به تروریسم مربوط می‌شود. 

در این وضعیت، فعالیت‌های غیرحیاتی دولت از جمله در ۹ وزارتخانه متوقف شده و چند صد هزار کارگر تا زمان تخصیص لایحه جدید بودجه دولت، حقوق دریافت نمی‌کنند.

ترامپ در پاسخ به سوالی درباره احتمال استیضاحش گفت: نمی‌توان کسی که کارش را فوق‌العاده انجام داده، استیضاح کرد.

او در عین حال تاکید کرد که اگر لازم باشد وضعیت فوریت ملی اعلام کرده و ‌در آن بدون مجوز کنگره تصمیم لازم درباره ساخت دیوار را اتخاذ خواهد کرد.

ترامپ در پاسخ به خبرنگاران که آیا این کار شدنی است و اینکه شما چنین خواهید کرد نیز گفت: شاید این کار را انجام دهم. شاید بدون کنگره هم این کار را کردم. البته ترجیح ما بر این است که با کنگره مذاکره کنیم و مساله دو طرفه حل شود. اما اگر به جایی نرسیدیم احتمال دارد حالت فوریت ملی اعلام کنم و از آن طریق ساخت دیوار بین آمریکا و مکزیک امکان‌پذیر شود. ما بخشنده‌ایم و تا اینجا پول‌ زیادی هزینه کرده‌ایم.

رئیس جمهوری آمریکا در جمع خبرنگاران گفت: من درباره اهمیت امنیت مرزها حرف می‌زنم و خیلی از افراد با این کار ما موافقند. امنیت مرزهای ما تنها با احداث همین دیوار تامین می‌شود. خیلی از مردم می‌خواهند امنیت مرزها تامین شود. من هم می‌گویم این را درست کنید و این بهترین کار برای کشور است. ما بخشنده‌ایم و تا اینجا پول‌های زیادی هم هزینه کرده‌ایم.

او همچنین افزود: مکزیکی‌ها هم برای برای ساخت دیوار هزینه خواهند کرد. اما طرف آمریکایی همین حالا صدها میلیارد دلار به دلیل تجارت با مکزیک از دست می‌دهیم. تازه اینجا نمی‌خواهم به مساله مواد مخدر اشاره کنم. ساخت دیوار برای خود مکزیکی‌ها هم کار عادلانه‌ای است.

به گزارش یورو نیوز، ترامپ در پاسخ به اینکه از کجا می‌دانید مالیات‌دهندگان موافق چنین اقدامی باشند نیز به برخی تصمیم‌ها و کارهایی اشاره کرد که به گفته او هزینه‌ را برای کشور پایین آورده و «اتفاقا همین‌ها به نفع مالیات دهندگان آمریکایی شده است.» برای مثال او به دوره زمانی اشاره کرد که قیمت قیمت نفت به شدت در حال افزایش بوده و گفت: من همان موقع با دو کشور ذی‌نفوذ در حوزه تولید نفت تماس گرفتم و کمی بعد قیمت نفت پایین آمد. همه این‌ تصمیم‌ها و کارها به نفع مردم و مالیات دهندگان است. البته ترامپ به نام این دو کشور اشاره نکرد و تنها گفت که این دو کشور نقش کلیدی در اوپک بازی می‌کنند.

او همچنین تاکید کرد که تصمیم برای ساخت دیوار و تاثیر آن بر اقتصاد آمریکا در واقع به نفع زنان و بچه‌ها و کارگران و خیلی از مردمی است که آمریکا سفر می‌کنند و بنا دارند در این کشور زندگی کنند. خیلی از آنها که در این مسیر مریض می‌شوند و مصائب زیادی برای آنهاو خانواده‌شان به وجود می‌آید.اگر شما به مردم نگاه کنید آنها هم می‌گویند آقای ترامپ همین کار را ادامه دهید.