۴۰ سال از عمر انقلاب می گذرد. اکنون، مردم با گذشت ۴۰ سال از پیروزی شکوهمند انقلاب انتظاراتی از مسئولان، کارگزاران نظام و قوای سه‌گانه دارند که بخشی از انتظارات به نقل از رهبر معظم انقلاب که در همه این سال‌ها به مسئولان و متولیان امر هشدار داده‌اند به ترتیب ذیل می‌آید:

۱- تعامل، وحدت و همکاری مسئولان در سطوح بالا و میانه.

۲- تمرکز بر روی مسائل اصلی و اجتناب از مسائل فرعی و حاشیه‌ای کشور.

۳- کار و تلاش بی‌وقفه.

۴- صداقت و عمل به وعده‌ها.

۵- پرهیز از مناقشات و اجتناب از سرگرمی به حواشی و مسائل فرعی.

۶- امانت‌داری و پاکدستی و برخورد با متخلفان و خائنان و مفسدان.

۷- توجه به مسائل فرهنگی و ارزش‌های انقلاب و رعایت ظواهر اسلامی و فرهنگ اسلامی.

۸- رسیدگی به مسئله اشتغال و تقویت تولید داخلی، حمایت از کشاورزی و صنعت.

در میان مطالبات و انتظارات فوق، معظم‌له به برخورد با تخلفات و مبارزه با مفسدان به‌طور ویژه پرداخته و آن را از مهم‌ترین انتظارات جامعه از مسئولان برشمردند.

در این باره این‌گونه توضیح فرمودند « اگر ما مسئولین کشور یک وقتی یک کاری را نتوانیم انجام بدهیم بیاییم به مردم بگوییم که نمی‌توانیم انجام بدهیم، مردم حرفی ندارند. اگر چنانچه مسئولین کشور بگویند آقا این امکانات نیست، نمی‌توانیم این کار را انجام بدهیم، مردم حرفی ندارند؛ اما مردم حرفشان آنجاست که ما در زمینه برخورد با متخلف کوتاهی کنیم. در دنبال‌گیری از عدالت کوتاهی کنیم، مردم این‌ها را نمی‌پذیرند، مردم از این چیزها عصبانی می‌شوند. اقدام مدبرانه، عزم راسخ، عدالتخواهی، مسئله مبارزه با فساد اداری و فساد مالی مهم است»

مطرح کردن مطالبات و خواسته‌های عمومی که برخاسته از اطلاعات میدانی و دریافت شده از متن جامعه و در واقع خروجی کارشناسانه و دقیق آسیب‌های مدیریتی و اجرایی کشور است و از واقع‌بینی رهبری نظام حکایت می‌کند، چند کارکرد اساسی به نفع نظام و مردم دارد که عبارتند از:

۱- تعیین اولویت‌ها و سوق دادن مسئولان به حل مسائل اساسی کشور

۲- تعمیم نگاه راهبردی به بدنه جامعه و برانگیختن مشارکت عمومی برای کمک به حل مسائل سیاسی

۳- بازتولید سرمایه اجتماعی با تقویت اعتماد، حفظ رابطه واقعی و دو طرفه و به‌کارگیری صداقت از یک‌سو و پاسخگویی به مطالبات و نیازهای واقعی مردم از سوی دیگر

۴- ناکام گذاشتن فرصت طلبان سیاسی برای سیاه‌نمایی و یاس‌آفرینی به بهانه‌ طرح مسائل و مشکلات اساسی مردم

در این میان خطاب اصلی ‌به مسئولان کشور است که باید فرصت خدمت را غنیمت شمرده و به برآوردن این مطالبات و خواسته ها همت گمارده و قدر شناسی از مردم و پاداش الهی و خوشنامی نزد مردم را با وظیفه‌شناسی کسب نموده و حفظ کنند.

با نگاهی به مطالب فوق و تاکیدات معظم له؛ امروزه مهمترین خواسته مردم در دهه چهلم انقلاب این است که مسئولین دست‌به‌دست هم دهند و برای رفع مشکل بیکاری و معیشتی مردم که از ملموس‌ترین خواسته‌های آن‌هاست، گام بردارند، مردم مدت‌هاست که شاهد یک رکود دامنه‌دار چند ساله هستند و در دهه چهارم انقلاب ؛ امروز تکلیف جوانان روشن است و بیشتر آن‌ها بیکار بوده و متاسفانه کسی هم نیست که سراغی از جوانان بگیرد، بازار بشدت آسیب زا گردیده و اشتغال مردم دچار بحران شده است.

بعد از ۴۰ سال از پیروزی شکوهمند انقلاب؛ مردم از لحاظ امنیتی هیچ گونه نقصانی مشاهده نمی کنند و قدردان زحمات نیروهای نظامی، انتظامی و ارگان های امنیتی هستند، اما امروزه یکی از مهم‌ترین مطالبات و انتظارات مردمی آرامش و ثبات اقتصادی است و در درجه دوم مردم خواستار تصمیمات درست و منطبق با منافع ملی در دیپلماسی بین‌المل هستند.

واقعیت‌های جامعه را همه مسئولین و خود مردم هم می‌دانند، اما باید به صورت جدی و نه‌تنها صرفا با شعار برای رفع معضل بیکاری گام بردارند و ضمن دعوت از سرمایه‌گذاران، مسیر سرمایه‌گذاری را تسهیل بخشند. دولت باید در خصوص برخی از دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌ها که بازدارنده سرمایه‌گذاری هستند، تجدید نظر کند و ریسک‌پذیر باشد.

اگر مسئولین با مردم صادق باشند، مردم با کمبودها در جامعه نیز کنار خواهند آمد. در طول چهار دهه از عمر پربرکت انقلاب مردم در عین نبود امکانات همواره حضور پرشور و تاثیرگذار در همه صحنه داشته‌ و خواهند داشت و این روزها از دیگر انتظارات مردم این است که دیگر در آینده شاهد اختلاس نباشند و ساز و کار ها آن‌قدر شفاف بوده که قابلیت کنترل داشته باشند.

مردم در دهه چهارم انقلاب که همه تلاش دشمن سست‌کردن پایه‌های اقتصادی و جنگ نرم است انتظار دارند مسئولان و کارگزاران به دنبال اشتغال و توسعه پایدار باشند وباید به سمت توسعه ای پیش برویم که به محیط زیست و کشاورزی لطمه نزند. از طرف دیگر پایداری صنعت بسیار مهم است، امروز در کنار رکود واحدهای تولیدی و صدای سوت و کور شهرک‌های صنعتی کارخانجات متعددی را در کشور ایجاد می‌کنیم اما به دلیل نداشتن بازار مناسب مشکلات تامین اجتماعی و مالیاتی، بروکراسی‌های خشک اداری و سنگ اندازی‌ها، سود بالا و صرفا متکی‌بودن به بازار مصرف داخل و همچنین نداشتن سرمایه در گردش تعطیل می شود.

امروز مهم‌ترین خواسته مردم رفع مشکلات معیشتی و مشکل بیکاری جوانانی که با هزار امید و آرزو پای آرمان‌های خود ایستاده‌اند، بدون شک با رفع مشکل بیکاری آسیب‌های اجتماعی نیز به دنبال آن کاهش پیدا خواهد کرد. آسیب‌های اجتماعی مانند طلاق، اعتیاد و سایر موارد به دلیل مشکل اشتغال است. امروز حتی اگر جوانان در کارخانه‌ای مشغول به کار شوند این نگرانی را دارند که فردا روزی به دلیل تعدیل نیرو اخراج شوند.

جوانان انتظار دارند تبعیض ها از بین برود، انتخاب ها بر اساس شایسته سالاری، توانمندی، کارآمدی و سلامت باشد، مسئولان به صورت جدی تر با رانت ها، فسادها و اختلاس ها برخورد کنند، از مسئولان انتظار دارند همانطور که مردم در این ۴۰ سال از جان و مال برای حفظ این نظام گذشتند تا آنها بر صندلی های گرم و نرمشان تکیه بزنند و دهها شهید برای هر صندلی تقدیم آرمان های انقلاب و نظام کرده و می کنند آنها هم بیشتر از این از خودشان مایه بگذارند و با جان و مالشان در خدمت مردم تلاش کنند.

مردم از متولیان و مسئولان انتظار زیادی ندارند بلکه این مردم با ابتدایی‌ترین امکانات هم قانع بوده و دنبال ساده‌ترین زندگی و ثبات اقتصادی و اشتغالی هستند که بتوانند با آن نان در بیاورند و امرار معاش کنند، انتظار دارند همه مسئولان و متولیان امر بمانند ید واحده و فارغ از همه جناح بندی های سیاسی، گروهی، قومی و مذهبی و صرفا در راستای حفظ منافع ملی و مصالح نظام و مردم گام بردارند.