به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، کیم جونگ اون شباهت ظاهری قابل توجهی به پدربزرگش، کیم ایل سونگ، اولین رهبر کره شمالی، دارد – حقیقتی که به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران کیم جونگ اون از آن به نفع خود استفاده می‌برد. کیم جونگ اون عینک‌هایی به سبک و سیاق دهه‌ی ۱۹۵۰ به چشم می‌زند و کت و شلوار‌هایی به سبک «مائو» به تن می‌کند تا این شباهت را هر چه بیشتر سازد.

در این صورت لباس‌ها و استایل کیم جونگ اون چه چیزی درباره‌ی این رهبر، کشورش و رابطه‌ی او با دشمنان کشورش به ما می‌گوید؟

بسیاری از عکس‌های کودکی کیم جونگ اون او را در حالی که یونیفورم نظامی بچگانه‌ای به تن دارد نشان می‌دهد

رمزگشایی از استایل رهبر کره شمالی؛ لباس‌های «کیم جونگ اون» حرف‌های زیادی برای گفتن دارند

همانطور که در تصویر بالا می‌بینید، بسیاری از دانش آموزان در کره شمالی یونیفورم نظامی به تن می‌کنند – هر چه باشد کره شمالی یکی از نظامی‌ترین کشور‌های دنیا است. به گفته‌ی هیون لی، پناهنده‌ی اهل کره شمالی، به مردم این کشور از سن بسیار کم یاد می‌دهند حضور در ارتش فرمانده کیم را یک افتخار بدانند و تقریباً تمام کار آموزش کودکان صرف قبولاندن وفاداری به فرمانده کشور می‌شود.

اما یونیفورم نظامی بچگانه‌ی کیم جونگ اون ِ کوچک از آینده‌ی او به عنوان رهبر ارتش کره شمالی و در حقیقت نظامی شدن هر چه بیشتر سیاست خارجی این کشور در دوران حکومت او خبر می‌داد.

گرچه کره شمالی آزمایش سلاح‌های اتمی را در سال ۲۰۰۶ شروع کرد، مسأله‌ای که منجر به تحریم این کشور از سوی آمریکا و سازمان ملل متحد شد، اما در دوره‌ی حکومت کیم جونگ اون بود که آزمایش سلاح‌های اتمی و موشک‌های بالستیک قاره پیما افزایش یافت.

کیم جونگ اون بخشی از دوران کودکی اش را در کشور سوئیس، به همراه عمه و عمویش گذارنده. او در آنجا به مدرسه می‌رفت، اما هیچ کس نمی‌دانست او در واقع یکی از اعضای خاندان کیم است

رمزگشایی از استایل رهبر کره شمالی؛ لباس‌های «کیم جونگ اون» حرف‌های زیادی برای گفتن دارند

طبق کتاب زندگی نامه‌ای آنا فیلد، خبرنگار واشنگتن پست، درباره‌ی کیم جونگ اون (The Great Successor: The Divinely Perfect Destiny of Brilliant Comrade Kim Jong Un) رهبر کره شمالی که در آن زمان با نام مستعار «پاک اون» در سوئد تحصیل می‌کرد، مثل اغلب نوجوان‌ها لباس نمی‌پوشید و این مسأله تا حدودی باعث طرد شدن او در دبیرستان از جانب همسن و سالانش شده بود.

آنطور که دوستان دوران مدرسه اش به خاطر دارند، کیم جونگ اون از نظر بقیه‌ی دانش آموزان یک خارجی عجیب و غریب بود، به خصوص به خاطر آنکه همیشه گرمکن ورزشی به تن داشت و هرگز شلوار جین به پا نمی‌کرد، در حالی که در همه جای دنیا شلوار جین یونیفورم استاندارد نوجوان‌ها محسوب می‌شود.

در کره شمالی، شلوار جین نماد نظام منفور سرمایه داری است.

با این حال، کیم در آن زمان علاقه‌ی بسیار زیادی به تیم بسکتبال آمریکایی شیکاگو بولز پیدا کرده بود – علاقه‌ای که تا به امروز هم ادامه داشته. سفر چندین باره‌ی دنیس رادمن، بازیکن سابق این تیم به کره شمالی و رابطه‌ی دوستی او با کیم جونگ اون این نکته را اثبات می‌کند.

کیم جونگ اون رهبری کره شمالی را زمانی پذیرفت که بسیار جوان بود. اون در آن زمان تنها ۲۷ سال داشت، اما همان زمان هم به استایل جاافتاده‌ی پدربزرگش، کیم ایل سونگ، علاقه داشت

رمزگشایی از استایل رهبر کره شمالی؛ لباس‌های «کیم جونگ اون» حرف‌های زیادی برای گفتن دارند

کیم جونگ اون بعد از بازگشت به کره شمالی برای اتمام تحصیلاتش، به ندرت در ملأ عام حضور پیدا می‌کرد، تا سال ۲۰۰۹ که به عنوان جانشین پدرش پا به صحنه‌ی جهانی گذاشت. کیم جونگ اون ِ جوان پوششی سنتی داشت؛ او کت و شلوار‌هایی به سبک «مائو» به تن می‌کرد و عینک قاب لاکپشتی می‌زد که استایل مورد علاقه‌ی پدربزرگش بودند.

بعضی معتقدند این پوشش تصادفی نیست و کیم جونگ اون سعی دارد روز‌های خوش دوران حکومت کیم ایل سونگ را به یاد مردم کره شمالی آورد، یعنی همان دورانی که اقتصاد کره شمالی از کره جنوبی پیشی گرفت. علاوه بر این، به اعتقاد تحلیلگران، کیم جونگ اون با این استایل قصد دارد جایگاه خود به عنوان جانشین برحق خاندان کیم را محکم سازد.

آنا فیلد، خبرنگار واشنگتن پست تردیدی ندارد که کیم جونگ سعی داشته از ظاهرش به نفع خود استفاده برد، اما در عین حال او معتقد است رهبر کره شمالی از نظر شخصیتی هم به پدربزرگ خود شبیه به نظر می‌رسد یا دست کم از این جهت بیشتر به کیم ایل سونگ شباهت دارد تا پدرش.

در تصاویری که از کیم جونگ اون در کوهستان پکتو، محل مبارزه‌ی کیم ایل سونگ با نیرو‌های نظامی ژاپنی، منتشر شد، ری سول جو، همسر کیم جونگ اون، لباس‌هایی نسبتاً غیر رسمی به تن داشت

رمزگشایی از استایل رهبر کره شمالی؛ لباس‌های «کیم جونگ اون» حرف‌های زیادی برای گفتن دارند

کیم جونگ اون خود پوششی کاملاً کلاسیک داشت. مایکل مادن، عضو اندیشکده‌ی Stimson Center او را به یک هیپستر تشبیه کرده (هیپستر‌ها افرادی هستند که سبک زندگی و استایلی خاص و متفاوت از جریان مرسوم جامعه، اما نه از مد افتاده بلکه طبق سلیقه و معیار‌های خود دارند).

مادن در اینباره گفته: «کیم جونگ اون لباس‌های جالبی پوشیده بود. اگر اهل آمریکا بود یکی از همان مرد‌هایی می‌شد که در هلند و بروکلین می‌بینیم، یکی از همان مرد‌های هیپستر. او علاقه‌ی زیادی به استایل قدیمی دارد و من انتقادی به او ندارم.» در واقع مادن پوشش کیم جونگ اون را بیشتر سلیقه‌ی شخصی او می‌داند تا ابزاری برای یادآوری پدربزرگش به مردمش.

در عکس‌هایی که اخیراً از کیم و همراهانش منتشر شده، تصویر ری سول جو، همسر کیم جونگ اون، توجه مادن را به دلیل استایل غیر رسمی اش به خود جلب کرده بود.

مادن تغییر پوشش را اصلی‌ترین ویژگی فرهنگ کره شمالی در دوران حکومت کیم جونگ اون می‌داند، به خصوص که پیش از دوران کیم، پوشیدن جوراب شلواری برای زنان در مکان‌های عمومی امری ناپسند محسوب می‌شد.

ممکن است این مسأله به تعداد زنانی مربوط باشد که حالا در کره شمالی در رأس قدرت قرار دارند، که یکی از آن‌ها کیم یو جونگ، خواهر رهبر کره شمالی است. او حالا رئیس سازمان تبلیغات حزب کارگر کره شمالی است و در عکس‌ها اغلب در کنار کیم جونگ اون دیده می‌شود.

به اعتقاد مادن، کیم جونگ اون و لباس هایش از تغییر ارزش‌های اجتماعی در کره شمالی حکایت دارند

رمزگشایی از استایل رهبر کره شمالی؛ لباس‌های «کیم جونگ اون» حرف‌های زیادی برای گفتن دارند

در جریان مراسم افتتاح «سام جیون»، منطقه‌ی کوهستانی خوش منظره‌ای در نزدیکی کوهستان پکتو که کیم جونگ اون برای تبدیل آن به «آرمانشهری سوسیالیستی» از «دل و جان مایه گذاشته بود»، رهبر کره شمالی یک کت ترنچ جالب توجه به تن داشت.

مادن کت کیم جونگ اون را منحصر به فرد می‌داند و معتقد است هدف از پوشیدن آن هم همین بوده.

مادن در اینباره گفته: «وقتی او رفت و روی آن سکو نشست، او شبیه کیم جونگ اون بود، نه فقط یک مردی که کت چرمی پوشیده.»

به گفته‌ی مادن، این کت چرمی احتمالاً او را از تمامی اطرافیانش و نه فقط پدربزرگش متمایز ساخت.

مادن معتقد است کیم جونگ اون برخلاف پدرش، کیم جونگ ایل، آزمایش کردن را دوست دارد. کیم ِ پدر همیشه با لباس خلبانی زیتونی رنگ، مو‌های پوش داده شده، عینک طبی یا آفتابی‌ای به شکل هندسی و کفش‌های پاشنه داری که قد کوتاهش را بلندتر می‌کرد، به تصویر کشیده می‌شد.