کد خبر: ۸۸۳۸۳۹
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۶ 04 August 2020

حسن کریمی‌فرد | روز سوم نوامبر مصادف با 13 آبان‌ماه موعد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و كنگره آمریكا است. مردم امریكا در این روز برای انتخاب رئیس جمهور، 435 عضو مجلس نمایندگان و 35 عضو مجلس سنا (مجلس سنا صد عضو دارد) پای صندوقهای رأی خواهند رفت كه همین موضوع به حساسیت رقابت‌ها افزوده است. البته شیوع كرونا موجب تغییرات بی سابقه‌ای در كارزار تبلیغات انتخاباتی شده و تجمعات و كارناوال‌های انتخاباتی به حداقل ممكن كاهش یافته است.

مطابق نظرسنجی‌ها جو بایدن معاون سابق باراك اوباما از وضعیت بسیار مطلوبتری از دونالد ترامپ برخوردار است و در صورت عدم تغییر فضای سیاسی به احتمال زیاد رئیس جمهور مستقر را مغلوب خواهد كرد. البته همیشه نظرسنجی‌های انتخاباتی با واقعیت منطبق نبوده است. چنانچه در دوره گذشته هیلاری کلینتون تقریباً در تمامی نظرسنجی‌ها پیشتاز بود اما باوجود حدود سه میلیون رأی بیشتر به دلیل الکترال کالج کمتر در مقابل دونالد ترامپ شکست خورد.

همه‌گیری ویروس کرونا و تأثیر مهلک آن بر اقتصاد آمریكا، اعتراضات خشونت‌آمیز علیه نژادپرستی و مقابله وحشیانه دولت فدرال،  به کمک جو بایدن که فاقد محبوبیت و شخصیت کاریزماتیک است، آمده تا مانع تمدید ریاست جمهوری ترامپ برای دوره دوم شود. شاید به همین دلیل است که ترامپ چند روز قبل به‌صراحت خواستار عقب افتادن زمان انتخابات به دلیل احتمال تقلب درنتیجه رأی‌گیری پستی شد و گفت تا برقراری سلامت و امنیت کامل نباید انتخابات برگزار شود. اما درخواست ترامپ نه‌تنها با مخالفت حزب دموکرات روبه‌رو شد بلکه برخی از سناتورهای مهم حزب جمهوری‌خواه نظیر میچ مک کانل و لیندسی گراهام نیز با درخواست وی مخالفت کرده بودند.

در حال حاضر مطابق نظرسنجی‌ها، جو بایدن در پنج ایالت کلیدی آمریكا( اوهایو، کارولینای شمالی، فلوریدا، پنسیلوانیا و آریزونا) از دونالد ترامپ پیش افتاده است. دراین‌بین احتمال اینكه بایدن بدلیل شرایط خاص جامعه آمریكا، اتحاد بیشتر در درون حزب دموکرات و جذب بیشتر آرای بخشهای مردد و غیرفعال در انتخابات، به سمت انتخاب یک معاون اول زن که رنگین‌پوست باشد افزایش یافته است. بخصوص اینکه زنان، سیاه‌پوستان و اقلیت‌ها همیشه به‌عنوان مخالفان جدی سیاست‌های دونالد ترامپ به‌حساب می‌آمدند. باید دید اگر چنین اتفاقی رخ دهد این موضوع چه تأثیری بر نتایج نهایی انتخابات خواهد داشت. دونالد ترامپ نیز طبق روال دوره قبل برای پیروزی در انتخابات بر روی آرای ملی‌گراها و سفیدپوستان حساب بازکرده و با اظهاراتش سعی در حفظ پایگاه اصلی رأی خود دارد. در این خصوص می‌توان گفت كه مقابله جدی با اعتراضات سیاه‌پوستان توسط ترامپ نیز دقیقاً به دلیل تهییج و تحت تأثیر قرار دادن پایگاه رأی برای مشارکت بیشتر در انتخابات صورت گرفت.

فعلاً که به‌صراحت می‌توان گفت عملكرد دونالد ترامپ در مدیریت  اعتراضات اخیر به‌شدت شکاف‌های جامعه آمریکا را فعال کرده و بسیار بعید است به این زودی‌ها نیز چنین وضعیتی خاتمه یابد. به‌خصوص اینکه اگر دونالد ترامپ در انتخابات پیروز شود تعارضات اجتماعی با شدت بسیار بیشتری بروز و نمود خواهند داشت.

گفتنی است بنابر ادعای بسیاری از اقتصاددانان آمریكا شرایط اقتصادی بغرنج آمریكا حتی با كنترل ویروس كرونا ادامه دار خواهد بود و چشم‌انداز كوتاه‌مدتی برای بهبود فضای اقتصادی وجود ندارد. بنابراین در صورتی كه در این زمان محدود باقیمانده تا انتخابات (كمتر از صد روز) اتفاق خاصی در عرصه اقتصادی-سیاسی رخ ندهد اوضاع‌واحوال ترامپ در روز سوم نوامبر جهت پیروزی در انتخابات بسیار سخت خواهد بود. شاید تنها امید ترامپ مناظره های اکتبر و نوامبر با جو بایدن باشد.

البته در حال حاضر گمانه‌زنی‌هایی مطرح شود كه دونالد ترامپ در صورت باخت ممکن است نتایج انتخاباتی را نپذیرد و سیستم سیاسی را با چالش مواجه سازد. خود ترامپ  نیز اخیراً در مصاحبه با فاکس نیوز چنین امری را پیش‌بینی کرده که ممکن است نتایج انتخاباتی را که بازنده آن باشد نپذیرد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار