کد خبر: ۸۹۹۳۷۸
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۲ 18 September 2020

شرکت توسعه پتروشیمی نگین مکران در سال ۹۱ در راستای مصوبه هیات دولت به عنوان قطب پتروشیمی به ثبت رسید.

این مرکز در زمینی به مساحت یک‌هزار و ۲۰۰ هکتار واقع شده که در آن ساخت ۱۸ واحد بالادستی و ۳۰ واحد پایین‌دستی پتروشیمی پیش‌بینی شده است.

برای راه‌اندازی واحد‌های یاد شده، این مرکز نیازمند تزریق روزانه ۳۰ میلیون متر مکعب گاز طبیعی متان و همچنین گاز اتان به عنوان خوراک است که طبق برنامه‌ریزی قرار است اولی، از طریق خط لوله سراسری گاز از ایران ایرانشهر به چابهار و دومی با احداث یک‌هزار و ۶۰ کیلومتر لوله گاز از عسلویه به چابهار تامین شود.

هدف‌گذاری انجام شده در این مرکز تولید ۲۶ میلیون تن انواع محصولات پتروشیمی است که ۲۲ میلیون تن آن صادر شده و بقیه چهار میلیون تن به عنوان خوراک صنایع پتروشیمی در بازار‌های داخلی مصرف شود.

۱۲ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در این مرکز برای امور زیربنایی و احداث زیرساخت‌ها پیش‌بینی شده است و انتظار می‌رود ارزش تولیدات آن سالیانه ۱۴ میلیارد دلار باشد؛ اما آنچه این پروژه را مسکوت نگهداشته تامین نشدن گاز طبیعی متان و همچنین اتان به عنوان خوراک واحد‌ها است.

به گفته «علیرضا منیری ابیانه» مدیر عامل شهرک پتروشیمی مکران، در ابتدا در این مرکز به عنوان سومین هاب پتروشیمی کشور ۱۸ طرح پیش‌بینی شده بود، اما در ادامه با بروز برخی محدودیت‌ها از جمله مسائل زیست‌محیطی، فاصله با شهر، موافقت نکردن وزارت نفت با میزان نیاز گازی آن و همچنین تحویل نشدن برخی اسناد بالادستی، با همکاری یک شرکت ژاپنی به ۶ طرح کاهش یافت.

او افزود: اکنون ۶ واحد فرایندی شامل پنج واحد ساخت متانول و یک واحد تولید اوره آمونیاک در این مجموعه پیش‌بینی شده است.

منیری‌ابیانه خاطرنشان‌کرد: اگر چه برخی شرکت‌ها بیش از ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی نیز داشته‌اند و حتی ۲۰ میلیون یورو تجهیزات در پسابرجام وارد سایت کرده‌اند، اما مشکل اصلی راه‌اندازی نشدن واحدها، تامین نشدن گاز است.

او ادامه داد: در ابتدای کار، شرکت توسعه پتروشیمی نگین مکران اجرای لوله‌گذاری گاز طبیعی از ایرانشهر به چابهار را بر عهده گرفته بود و حتی ۳۰ کیلومتر لوله‌گذاری انجام داد، اما در ادامه به دلیل تحریم‌ها و افزایش یافتن قیمت‌ها، این شرکت قادر به ادامه کار نشد؛ در نتیجه کار بین چهار شرکت دیگر تقسیم شد تا آن را به سرانجام برسانند.

منیری‌ابیانه تاکیدکرد: اگر گازرسانی به مجمتع انجام نشود، پتروشیمی معنی و مفهوم نمی‌یابد، اما در صورت تامین گاز سرمایه‌گذاران به منطقه سرازیر خواهند شد.

وی خاطرنشان‌کرد: مقرر شده چهار شرکت یاد شده تا شهریور سال آینده گاز را به این سایت برسانند که در این صورت شاهد شکوفایی منطقه خواهیم بود.

این مسوول گفت: مقرر شده تا پایان سال ۱۴۰۱ نخستین واحد اتانول در این مجموعه به بهره‌برداری برسد و با تلاش‌های انجام شده و با وجود تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران تا سال آینده شاهد تولید ابتدایی در شهرک پتروشیمی مکران خواهیم بود.

او تصریح کرد: زیرساخت‌های پایه و آماده‌سازی شهرک پتروشیمی شامل تسطیح، خیابان‌کشی، کانال‌های جمع‌آوری آب‌های سطحی، آب و برق دوران ساخت، فضای سبز و فیبر نوری و مخابرات با هزینه‌ای افزون‌بر ۵۰۰ میلیارد تومان تکمیل شده است.

گفتنی است راه اندازی هر مجموعه پتروشیمی بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ نفر اشتغال مستقیم به دنبال خواهد داشت.

پتروشیمی مکران وظیفه تامین زیرساخت‌ها، تامین خوراک، ساخت کریدور انتقال محصول به پایانه‌های صادراتی مستقر در پس‌کرانه بندر شهید بهشتی و انجام خدمات غیرصنعتی را بر عهده دارد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار