مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان وبلوچستان از ثبت 6 اثر ناملموس استان در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.
کد خبر: ۱۱۵۴۷۰۰
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۷ 17 February 2024

به گزارش تابناک سیستان و بلوچستان، محمدهادی طهرانی‌مقدم بیست و ششم بهمن‌ماه اظهار کرد: در جلسه شورای ثبت میراث معنوی(آثار ناملموس) که در دفتر ثبت آثار وزارتخانه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور برگزار شد، شش اثر ناملموس استان در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان افزود: از جمله این آثار ارزشمند می‌توان به عروسک محلی سیستان که به گویش محلی به آن لووتک یا لعبتک می گویند، سیاه دوزی سیستان، مهارت ساخت «پربند» که ابزاری برای بالا رفتن از درخت نخل و در بلوچستان استفاده می شود یاد کرد.

او افزود: در این جلسه کشتی کچ گردان، مهارت تهیه و پخت کتوک ماهی که مخصوص شهرستان های سرباز و راسک است و همچنین «تِنگ» که نوعی دانش بومی تاب آوری اقلیمی در همزیستی با باد و مدیریت ماسه های روان در دشت سیستان است نیز به ثبت رسید.

طهرانی مقدم در پایان ضمن تشکر از تلاش های همکاران اداره کل سیستان و بلوچستان در معاونت میراث و تبریک به مردم استان برای ثبت ملی این آثار ناملموس ارزشمند تصریح کرد: ثبت این آثار می تواند نقش بسزایی در معرفی بیش از پیش آیین ها، هنر و فرهنگ غنی مردم سیستان و بلوچستان داشته باشد که با ثبت این شش اثر جدید مجموع آثار ناملموس ثبت ملی شده استان به عدد ۱۰۰ رسید.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار